HBL Worldwide

HBL Türkiye

HBL Türkiye Hakkında

HBL, Pakistan’da 1947 de kurulmuş ilk ticari bankadır. Zaman içinde, HBL şube ağını genişletmiş ve global olarak 1600 şube, 1700 ATM üzerinde varlığı ve 8 milyonu aşan müşterisiyle Pakistan’ın en büyük özel bankası sıfatını korumuştur. Banka 29 ülkede şube, yavru şirket, bağlı şirket veya temsilcilik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Pakistan Devleti 2004 de HBL’yi özelleştirdiğinde %51'ini AKFED(Ağa Han Ekonomik Kalkınma Fonu) satın alarak yönetim kontrolünü de almış oldu. Pakistan devletinin elinde kalan %41,5’lik pay Nisan 2015 de tamamen elden çıkarıldı. Buna göre %51 pay AKFED’ in elinde kalmaya devam ederken, kalan hisseler şahıslar, yerli ve yabancı kurumsal yatırımcılar arasında paylaşılmış oldu. Kurumsal yatırımcılar arasında %5 ile CDC Group Plc ve % 3 ile IFC (International Finance Corporation) yer almaktadır.

29 ülkedeki varlığıyla, HBL Pakistan’da ki en büyük yerli çok uluslu şirketidir. Banka varlığını başta İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Merkez Asya, Afrika ve Uzak Doğu olmak üzere giderek genişletmektedir.

HBL’nin ana faaliyet alanları Bireysel ve Kurumsal bankacılık hizmetleri vermektir. HBL ayrıca Pakistan’da en büyük Kurumsal Kredi Portföyüne ve aktif Yatırım Bankacılığı hizmet birimine sahiptir. Şehir ve kırsal alanda Banka KOBİ ve Tarım bankacılığı programları sunmaktadır.

HBL İstanbul 1983 yılında, iki kardeş ülke olan Türkiye ve Pakistan arasındaki iş hacmini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Banka Türkiye’deki en eski yabancı bankalardan biri olup, ağırlıklı olarak Türk şirketlerine ticaret finansmanı sunmaktadır. HBL İstanbul 5411 sayılı Bankalar Kanununa tabii olup, BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetlenmektedir. İstanbul’da tek şubeli olarak hizmet veren Banka, TL ve döviz kredileri, garanti mektupları, akreditifler, kambiyo işlemleri, mevduat ürünleri ve havale hizmetleri sunmaktadır.

Misyonumuz

Misyonumuz müşterilerimizin güçlenmesi, çalışanlarımızın gelişimi ve hissedarlarımıza katma değer sağlamaktır.

Vizyonumuz

Vizyonumuz insanların güven ve başarıyla gelişmesidir.

Ortaklık Yapısı

Ödenmiş Sermaye: 30.000.000 TL

İstanbul’da bir şube ile hizmet veren Şube’nin sermayesinin tamamımerkezi (Karaçi) Pakistan’da bulunan Habib Bank Limited (Genel Merkez)’e aittir.

Şubenin nitelikli paya sahipolan kişi ve kuruluşlara ilişkin açıklamalar. 

Ticaret Unvanı

Pay Tutarları

Pay Oranları

Ödenmiş Paylar

Ödenmemiş Pay

Habib Bank Limited İstanbul Türkiye Merkez Şubesi

30.000.000 TL

%100

30.000.000 TL

-